Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Životný príbeh Briana „Heada" Welcha je ako z mierne sentimentálneho amerického filmu. Gitarista jednej z najúspešnejších skupín súčasnosti sa ju po dvanástich rokoch rozhodne opustiť, nechá sa pokrstiť a prestane s divokým životným štýlom rockovej hviezdy. To všetko preto, aby sa začal viac starať o svoju dcéru.
Nechajme teraz bokom úvahy, nakoľko je to všetko vykalkulovaný ťah, a venujme sa tomu, že Brian sa nerozhodol zahodiť gitaru do kúta, alebo kvôli viere zanevrieť na tvrdú hudbu. Album „Save From Myself“ z roku 2008 priniesol voľné hudobné variácie na štýl KORN a predstavil Welcha v úlohe frontmana, v ktorej však zatiaľ nebol úplne doma.
Čas lieči staré rany
V roku 2012 oficiálne vznikla skupina LOVE AND DEATH, pozostávajúca z členov Headovej koncertnej kapely, a pod touto hlavičkou vyšlo EP „Chemicals“.
Zdá sa, že Welch dospel ako po hudobnej, tak i ľudskej stránke. Prestal bezhlavo odmietať všetko spoločné s rock’n’rollovým životom a získal potrebný nadhľad. Dokazujú to aj rozhovor s basgitaristom KORN Reginaldom „Fieldym“ Arvizu a to, že Head si pred časom zahral so svojou bývalou kapelou skladbu „Blind" na festivale Carolina Rebellion.
Hip-hop, djent, dubstep, metal, punk a new wave
Kým KORN rockový svet prekvapili koketovaním s dubstepom na ich aktuálnom albume „The Path Of Totality“, LOVE AND DEATH sa vrátili na prelom tisícročí a nahrali tri skladby reprezentované hlavne nepriepustnou hradbou podladených gitár a emočne vypätým spevom. Oproti KORN tu nenájdeme groovy hip-hopové parafrázy, no na druhú stranu si poslucháč uvedomí, akú veľkú službu spravila barkerfieldská pätica svojim zvukom aktuálnemu djentovému hnutiu.
Dvom autorským skladbám „Paralyzed“ a „Chemicals“ nechýbajú energia a chytľavé nápady, a zaujme aj svojská prerábka „Whip It“ od klasikov punk/new wave DEVO (originál). Na opačnom póle stoja dva úplne zbytočné remixy.
„Chemicals“ je príliš krátka nahrávka na to, aby sa dali robiť závery, či sú LOVE AND DEATH plnohodnotná kapela a či sú schopní zložiť dostatok obstojných pesničiek. Hlavný reparát však Head zložil. Konečne je z neho frontman.
PANZERFAUST dech nedošel, ba právě naopak, tetralogii "The Suns Of Perdition" totiž uzavřeli zcela triumfálním způsobem. Komplexní, chytře poskládaná deska, která vrcholí ve své druhé polovině. Takové "The Damascene Conversions" se prostě nejde nabažit.
Posedmé a opět neotřelé, napěchované po okraj hudebním dějem, který mě nepřestává překvapovat v hledání neobjevených cest mezi mathrockem a post-náladovkou. Pocta lidem i místům. Hravé, šílené a vtahující svoji neopakovatelnou atmosférou.
Půlhodina emocemi a expresivitou natlakovaného HC papiňáku. Screamo vokál nutně nemusí být pro každého, ale parádně čitelný a průrazný zvuk a značná naléhavost hovoří jasnou řečí. K tomu jeden z coverartů roku. Deska i pro žánrové ignoranty, jako jsem já.
Reinkarnace švédské devadesátkové kapely, která se svého času svezla s proudem melodického death metalu. Staří páprdové se nedávno po dvaceti letech dali znovu dohromady, aby si zahráli už jen pro radost. Možná pro radost, ale zato pěkně zostra.
Polská deska snažící se prodat djent a progresivní metal v jeho instrumentální podobě. Velká spousta hostů, z nichž nejvíce září asi jméno Jeffa Loomise. Výsledek trochu sráží stále stejné postupy, okatě fádní djentové zářezy a poněkud unylé melodie.
Instrumentální projekt frontmana ELDER Nicka DiSalvo je asi přesně takový, jaký bychom od něj čekali. Tedy plný psychedelie a progresivní rockové klasiky, obsahuje ale i plnější stonerrockovou složku. Příjemné album bez překvapení.
Progresivní metalcore, který nese všechna stylová klišé, ale rozhodně mu nechybí švih a tempo. A vlastně je to i pestré, od death razance přes deathcore až po djent a melodické vyhrávky. Výsledek je sice takové načančané nic, ale za poslech stojí.